Czy można wyjść cało z dachowania w niedzielę? - o bhp

symulatordachowania.info

Znawcy przedmiotu twierdzą że dobre szkolenie

Szkolenia to w obecnej dobie nader popularna forma podnoszenia swoich kwalifikacji, żeby móc być konkurencyjnym na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Niezależnie od tego, czy ktoś wybiera do nauki symulator d

Czy można wyjść cało z dachowania w niedzielę? - o bhp symulatordachowania.info
achowania, czy szkolenie bhp, to zawsze jakaś forma dokształcania. Znawcy przedmiotu twierdzą, że dobre szkolenie daje więcej niż czasami wielodniowy kurs. Coś w tym na pewno jest. Nawiasem mówiąc, gros osób dzięki szkoleniom własnie zdołało zmienić profesję i tym samym zaczęło lepiej zarabiać. Świat idzie naprzód, a człowiek musi nadążać za licznymi zmianami, bo w przeciwnym wypadku pozostanie w tyle. Wszak kto nie idzie naprzód, ten się cofa. W obecnej dobie jest tak, że coraz częściej liczą się nasze umiejętności, a nie dyplom. I bardzo dobrze, bo wartość pracownika sprawdza się tak naprawdę w jego działaniu.
A gdzie w ogóle szukać interesujących nas szkoleń? O, nie ma z tym najmniejszego problemu, bo na naszym rynku funkcjonuje stosunkowo wiele firm, które zajmują się organizacją szkoleń w różnych obszarach. Wystarczy tylko baczniej rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu, a niewykluczone, że taki podmiot mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy. Gdyby jednak poszukiwania w realu nie przyniosły pożądanych rezultatów, zawsze można poszukać w internecie. W sieci bowiem mamy już chyba wszystko.


Statystyki prowadzone przez polską policję pokazują

Bezpieczeństwo na drodze tworzą ludzie którzy się po niej poruszają. Statystyki prowadzone przez polską policję pokazują, że ponad 90% wypadków na drogach w naszym kraju spowodowane są przez czynnik ludzki. Co składa się na ten czynnik? Wiele sytuacji - może to być np. zwykła nieuwaga, brak dostosowania się do podstawowych zasad ruchu drogowego (takich jak np. bezpieczny odstęp), bezmyślność, czy po prostu tzw. "ułańska fantazja". Wielu z tych sytuacji dałoby się uniknąć jeżeli kierowcy zachowywaliby podstawowe zasady na drodze i mieli większe umiejętności w prowadzeniu pojazdów. W szczególności dotyczy to sytuacji awaryjnych, w tym ekstremalnych, np. dachowania. W całej Polsce organizowane są szkolenia dla kierowców w zachowaniu w takich sytuacjach. Są to zarówno szkolenia teoretyczne, w tym szkolenia BHP. Zajęcia praktyczne realizowane są na specjalnie przystosowanych torach i samochodach. Jedną z nowości pomagających uświadomić kierowców oraz nauczyć ich odpowiednich odruchów w awaryjnej sytuacji jest symulator dachowania. Coś co byłoby w normalnych warunkach bardzo trudne do symulacji, to na symulatorze jest możliwe do symulowania nieograniczoną wręcz ilość razy. Dzięki temu umiejętności i świadomość kierowców na ten temat wzrasta co przyczynia się zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.


Wypadek w wyobraźni

Wielu młodych kierowców zbyt lekceważąco podchodzi do prowadzenia pojazdu. Mimo przebytego szkolenia i wiedzy o konsekwencjach, świeżo upieczeni kierowcy wsiadają pewnie za kierownicę i czują się jakby jeździli od zawsze. Dopiero w momencie zdarzenia losowego, takiego jak wypadek czy kolizja, zauważają swoje błędy w postępowaniu. Przecież można było zwolnić wcześniej, nie trzeba było wyjeżdżać na przeciwległy pas w zakręcie czy wsiadać na miejsce kierowcy na dzień po suto zakrapianej imprezie.

Jak jednak zapobiec niebezpiecznej sytuacji wcześniej, a nie w momencie, kiedy jej skutki są już nieodwracalne? Czy przestrzeganie przepisów bhp w samochodzie musi dojść do skutku, kiedy jesteśmy już poszkodowani? Niekoniecznie. Z pomocą w przyswajaniu młodym kierowcom tego, co dzieje się podczas wypadku przychodzi nam symulator dachowania.

Ta niepozorna nazwa skrywa za sobą realną sytuacje, w jakiej znajdują się pasażerowie i kierowca podczas wypadku. Uczestnicy wsiadają do pojazdu, który dzięki specjalnej maszynie, obraca się pokazując nam jak zachowują się nasze ciała podczas wypadku, a także jaką trajektorię lotu przyjmują przedmioty pozostawione "luzem" w pojeździe. W takiej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zachowaniem, nawet zwykła butelka wody może stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie.

Podsumowując. Każdy kierowca powinien choć raz przekonać się, czym jest symulator dachowania, aby zachować pokorę za kierownicą i uchronić nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego.


Ogromną rolę odgrywa więc edukacja kierowców

Wypadki drogowe wciąż stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i uszczerbku na zdrowiu, szczególnie w porze zimowej. Ogromną rolę odgrywa więc edukacja kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, tak aby mieli świadomość konsekwencji swoich nieraz bezmyślnych zachowań. Z pomocą przychodzą między innymi kampanie społeczne, szkolenia, a także wszelkiego rodzaju symulatory.
Dzięki nim uczestnikom przybliżone zostają różne niebezpieczne sytuacje, możliwe jest także porównanie konsekwencji wypadku, w którym uczestnicy zastosowali się do przepisów bhp, oraz takiego, w którym nie miało to miejsca. Do takich symulatorów zalicza się na przykład symulator poduszki powietrznej, czyli demonstracja jej pracy z pomocą manekina. Innym przykładem jest symulator dachowania, pozwalający uczestnikowi wsiąść do samochodu obracającego się wokół własnej osi. Istnieje także chociażby symulator zderzeń, czyli ruchomy fotel na który wchodzi uczestnik, aby przekonać się jakie siły działają na jego ciało w czasie podobnego wypadku.
Tego typu urządzenia spełniają niezwykle ważną funkcję uświadamiania kierowców i pasażerów na temat niebezpieczeństw czyhających na drodze oraz pozwalają poznać własną reakcję na znalezienie się w niebezpiecznej dla zdrowia lub życia sytuacji. Być może ta świadomość pomoże im kiedyś uniknąć groźnego wypadku.


Dowiemy się jak zachowa się nasze

Biorąc udział w szkoleniach na różnego typu symulatorach — szlifujemy swoje doświadczenie i wyrabiamy refleks. Wszystkie teoretyczne zagrywki typu prelekcje bhp, opowiadania, filmy, to jedynie liźnięcie tematu. Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz — jak mówi stare góralskie przysłowie. Symulator wprawdzie nie odzwierciedli nam wszystkich wrażeń, jakie doznamy w trakcie rzeczywistego zdarzenia, ale pozwoli nam, choć w przybliżeniu je przeżyć. Symulator dachowania na przykład to urządzenie, które właściwie przygotuje nas do sytuacji, jaka może mieć miejsce. Dowiemy się, jak zachowa się nasze ciało w czasie dachowania i co może nam wówczas grozić.
Najlepiej oczywiście nie uczestniczyć w wypadkach samochodowych. Wiemy jednak, że nie jest to do przewidzenia. Musimy więc zachowywać szczególną ostrożność. Będąc kierowcą przestrzegajmy przepisów drogowych, dbajmy o sprawność naszego pojazdu i sprawdzajmy jakość nawierzchni. Bądźmy czujni i nie dajmy się zaskoczyć nieobliczalnym piratom drogowym. Zachowujmy się odpowiednio do warunków atmosferycznych. Nie dotyczy to jedynie używania odpowiednich opon, ale dostosowania prędkości do panujących akurat warunków pogodowych. W razie możliwości uczmy się wychodzić z poślizgów i starajmy się nie dopuścić do nich na drodze. Uważajmy na siebie i innych.



© 2019 http://o-bhp.masakra.com.pl/